Elfogadták a multik a kötelező béremelést, de több trükkel is igyekeznek faragni a költségeken
Márciustól csökkenti a munkába járást ellentételező költségtérítés összegét a Tesco áruházlánc, így spórolva a béremelésekkel járó kiadásokon – tudta meg lapunk a szakszervezettől. Ezzel több ezer érintett munkavállaló dolgát nehezítik meg, főként vidéken.
Mindössze két hónapig örülhettek a Tesco áruházlánc dolgozói annak, hogy a kormány által januártól kötelezően kilenc forintról tizenöt forintra emelt, kilométerenként járó – a munkába járáshoz szükséges – utazásiköltség-térítést kapták kézhez a vállalattól. Márciustól azonban, miután egy törvénymódosítás lehetővé tette, hogy a munkaadó saját hatáskörben döntse el, a kilenc és a tizenöt forint közötti különbözetet is megadja-e a gépkocsival járó alkalmazottaknak, a Tesco úgy határozott, a továbbiakban megspórolja a hatforintos különbözetet. Mindezt úgy, hogy erről nem egyeztettek a szakszervezetekkel, holott ezt a jogszabály előírja, amikor nagyobb létszámot érintő munkaügyi döntéseket hoz egy vállalat – közölte a Magyar Időkkel a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete.
Bubenkó Csaba elnök jelezte: több vidéki egység dolgozói panaszkodtak a szakszervezetnél, mert nem értik, hogy kéthavi pluszjuttatás után miért döntött úgy a vállalat, hogy ezt a pénzt visszaveszi. Holott számos városban a közigazgatási határon túlról érkeznek a munkába a dolgozók, akik például hétvégente, a vasárnap is jellemző reggel 6-tól este 10 óráig tartó nyitvatartási idő előtt és után nem tudják igénybe venni a közösségi közlekedést, csak autóval tudnak eljutni a munkahelyükre, ugyanakkor az irodai dolgozók, középvezetők körében még jellemzőbb a gépkocsihasználat. Rajtuk kívül azoknak is jár az utazásiköltség-térítés, akik munkarendjük miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudják igénybe venni a helyi közlekedést, továbbá a mozgáskorlátozottsággal élőknek és azoknak, akiknek bölcsődés vagy tízévesnél fiatalabb, iskolás gyermekük van.
– Becslésünk szerint többezres nagyságrendű azon munkavállalók száma, akik a döntés miatt kisebb fizetésre számíthatnak márciustól – közölte Bubenkó Csaba. Szerinte ez a lépés egy újabb költségcsökkentő intézkedés a multicég részéről, mégpedig a kiszolgáltatott dolgozók kárára. Holott, mint mondta, a munkaerőhiány nem csökkent a legnagyobb kiskereskedelmi foglalkoztatónál sem.
A bolti állásokat nem teszi vonzóbbá az sem, hogy a több mint negyven hónapja növekvő forgalomban a cégek a kötelező emelések mellett több módon próbálnak faragni az alapfizetésen kívül járó juttatásokon. Így például néhány helyen forintosították a korábban a dolgozóknak adott cafeteriaelemeket, azok összegével emelve a nettó fizetést, azonban már béren kívül nem jár további juttatás. Néhol – például a Tescónál – az is jellemző, hogy a szakképzettséget igénylő munkakörökbe a megfelelő papírok nélküli jelentkezőket veszik fel, így nem kötelező nekik a szakmunkásbér-minimumot fizetniük, csupán a minimálbért.
forrás: magyaridok.hu