Projekt tartalmának bemutatása:
A támogatási kérelem célja, kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a nemzeti és a nemzetközi szinteken létrehozott stratégiai célokhoz egyaránt illeszkedjen(EU2020, Széchenyi 2020) Ennek értelmében a szakszervezet célja az, hogy a szállítmányozás, raktározási ágazatban hatékony módszerekkel tudjonsegítséget nyújtani a minőségi munkahelyek létrehozásában.
Az ágazatban, a Tesco Gyál logisztikai központ, Penny Alsónémedi logisztikai központ,HOPI logisztikai központ, Auchan (Geodis) logisztikai központ, SPAR logisztikai központ, és CBA logisztikai központjában, a KDFSZ legalább 100 fősszakszervezeti tagi létszámmal van jelen, akik elsősorban a közvetlen célcsoportját fogják alkotni, a fejlesztéseknek és a projekteknek. Továbbá párhete a Tesco Gyál logisztikai központban az egyik KDFSZ tagot választották meg munkavédelmi képviselőnek, akinek a személyes bevonása, minden aminőségi munkahelyek kialakításával kapcsolatos projektbe bevonásra kerül.
A projekt keretében megvalósítandó tevékenységek és a tevékenységekszakmai tartalmának bemutatása, módszertani megvalósítása. A Felhívás 3.1.1. és 3.1.2. pontja alapján megfelelő bontásban, amelyekkel a támogatásikérelem céljai elérhetők. Támogatási kérelemben bemutatott projekt célja a raktározási ágazatban foglalkoztatott munkavállalók és munkaváltatók közösmegoldásának keresése a minőségi munkahelyek kialakításához. A támogatási kérelmet benyújtó érintett szereplők, munkaadói és munkavállalóiérdekképviseleti szervezetek melyek a pályázat bejutása előtt előzetesen egyeztettek a projekt fókuszpontjában szereplő fő megoldás javaslatokkialakításáról. Projekt komplex rendszerben képzeli el az elérendő célok megvalósítását.
A tevékenységek megvalósítása a szakmai anyagok előállításaés a kapcsolódó szakmai dokumentumok kialakítása során különösen nagy hangsúlyt kap a minőségi munkahelyek kialakítására vonatkozószempontok érvényesítése. A projekt a következő tevékenységek megvalósítását tervezik szakmai célok elérése érdekében. A konzorciumi partnerekvállalják az együttműködést a GINOP 5.3.7-VEKOP- 17 „Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése” kiemelt projekt megvalósítójával a Felhívás 3.4.1.1 bc),bd), ca) és fb) pontok kapcsán. A tevékenységek a következő főbb szakmai tengelyek, és kötelező elemek mentén valósulnak meg.
I. 1. Projektelőkészítési tevékenységek, megvalósíthatósági tanulmány készítése: Megvalósíthatósági tanulmány mutatja be a projekt megvalósítás során azonfőbb tevékenységeket, mely kitűzött célok, és tervezett indikátorok eléréséhez szükségesek. I. 2. szakmai, módszertani fejlesztések terv elkészítése, akísérleti projekttervhez kapcsolódó módszertannal, és lektorálással. A GINOP-5.3.5-18 „Munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzótematikus projektek megvalósításának támogatása” című felhívás 2. sz. melléklete szerint a szakmai és módszertani fejlesztés célkitűzéseit,munkatervet, időbeli ütemezést, a vár eredményeket és hasznosulást, mutatja be. II. 1. Munkáltatók segítése a kereskedelmi tevékenységetmeghatározó és befolyásoló jogszabályok vállalkozói nyelvezetű kivonatolásával és értelmezésével: A munkaadókat nagyban hátráltatja, hogy atervezési szakaszban nehéz olyan szervezetet találni, amely képes vállalni a tevékenységük folytatására vonatkozó jogszabályok teljes körűbegyűjtését.
A tevékenység megkezdése és folytatása különösen szerteágazó és nagyszámú jogszabályhoz kötött, amelyek egységes szerkezetbefoglalva jelenleg nem érhetők el. A szabályszerű üzemeltetés bizonytalan megvalósíthatósága következtében tovább csökkenhet a munkaadók részérőla foglalkoztatási kedv, amely kedvezőtlenül befolyásolhatja hazánk makrogazdasági mutatóit. II. 2. adatgyűjtés és adatfeldolgozás: Azérdekképviseletek számára fontos, hogy a hatékony konzultáció érdekében olyan elemzéseket tudjanak készíteni, melyek keretében közös álláspontotalakíthatók ki. Ezen adatok gyűjtése a szükséges munkaügyi témájú elemzések alapja lehet. A projekt keretében megvalósuló adatok az adottágazatban foglalkoztatott munkavállalók foglalkoztatási helyzetére, körülményeire és személyes ismérveire, mint életkor, családi állapot, végzettség,stb. vonatkoznak. II. 3. a munkaerőpiaci kihívás kezelését, így a minőségi munkahelyek kialakítását célzó megoldási javaslat, módszertan kidolgozása akutatások elemzések eredményein alapulva: A munkaerő-piaci hívások kezeléséhez, így a minőségi munkahelyek kialakítását megalapozó javaslatelkészítéséhez feltétlenül a fontos, az ágazatban foglalkoztatottak helyzetének felmérése és ezek alapján következtetések levonása.
A projektkeretében az adatgyűjtési és adatfeldolgozási feladat ellátása során keletkezett nyers és keresztmetszeti adatok alapján megtörténik azon az ágazatbanfoglalkoztatottak élethelyzetének és foglalkoztatási jellemzőinek bemutatása, mely feltárja, hogy a minőségi munkahelyek kialakítása, elsősorban milyenfoglalkoztatási formákban van jelen. A kiadvány felépítését tekintve munkakörök szerinti bontásban -azon az ágazatra tipikusan jellemző munkakörökmeghatározása amikkel a projekt foglalkozni kíván jelen megvalósíthatóság tanulmányban rögzítés került-, valamint jellemző problémakörök szerintifelépítést követ. A problémakörök meghatározása az előzetes felmérések, tapasztalatok, és Workshop keretében történik. III. 1. szakmai, módszertanifejlesztések, terjesztése, kapcsolódó kampányok megvalósítása a projekt szakmai tartalmának, eredményeinek, javaslatainak megosztása acélcsoporttal, így munkavállalók, szakmai partnerek: III.1.1 Tanácsadás és információnyújtás biztosítása személyes formában: A projekt keretében egykoordinációs munkatárs kerül bevonásra, akinek a feladata a projekt során keletkezett szakmai és módszertani fejlesztések terjesztés a célcsoportkörében. Továbbá információ biztosítása a projekt által kezelt probléma kezelésére munkáltató és munkavállaló között.
Ennek keretében a szakmaimegvalósításban résztvevő kombinációs munkatárs folyamatos egyeztetéseket tart az érintett érdekképviseleti tagok és az ágazatban foglalkoztatottakmunkavállalók között. A feladatai: a személyes konzultációk és ennek keretében tanácsadás és információ nyújtás biztosítását. III.1.2 Célzottszolgáltatásnyújtás a célcsoport munkavállalók részére online, formában: A szolgáltatás esetében az érdekképviseleti tagok, munkavállalók részére, aprojekt keretében kialakított honlapon keresztül online foglalkoztatással összefüggő kérdések megválaszolása nyílik lehetőség.
Például, Munkajog,foglalkozás egészségügyi, munka biztonsági kérdésekben. A kérdések megválaszolásában vásárolt szolgáltatás keretében beszerzett jogi tanácsadóiszolgáltató biztosítja. III.1.3 Személyre szabott megoldási javaslatok elérhetővé tétele: Személyre szabott megoldási javaslatok elérhetővé tétele, olyanmódon válik lehetségessé a projekt keretében, hogy a megvalósuló online kiadvány munkaköri bontásban tartalmazza a jelentősebb foglalkoztatássalösszefüggő problémákat és az ezekre adott lehetséges válaszokat. Ennek megfelelően a munkavállaló, illetve érdekképviseleti tag a munkakörénekmegoldásával anonim módon tájékozódhat az őt érintő fontosabb problémákról és megoldási javaslatokról. III.1.4 Célzott csoportos tájékoztatórendezvény: A célzott csoportos tájékoztató rendezvény esetében, érdekvédelmi tagsághoz kötve egy tájékoztató rendezvény valósul meg, jellemzően aprojekt végén melynek keretében a projekt által kifejlesztett eredmények és szakmai tartalmak kerülnek bemutatásra.
Továbbá az elkészült kiadványokeredményeinek szélesebb körben történő ismertetése céljából, egy a teljes ágazatban érintett szakmai, és érdekképviseleti körök számára,megrendezendő tájékoztató rendezvény lebonyolítása. III.1.5 A szociális partner által képviselt munkaerőpiaci szereplők számára nyújtottkompetenciafejlesztés: A szociális partner által képviselt munkaerőpiaci szereplők számára nyújtott kompetenciafejlesztés keretében jellemzően 10 főszakszervezeti bizalmik részére 16 órás kompetencia fejlesztés keretében, olyan kommunikációs és tárgyalási kompetenciák kerülnek fejlesztésemelyek a munkaadóval történő kommunikációt segítik elő, ezáltal biztosítva a lehetséges munkaügyi konfliktusok elkerülését.
Továbbá olyan problémákmegoldását, melyek a munkakörülmények javítást érintik, ezáltal biztosítva minőségi munkahelyek kialakítást. III.1.6. Workshop szervezés: Workshop szervezés keretében a projekt kezdeti szakaszában az érintett szakemberek és munkaadók valamint, munkavállalók bevonásával feltárásra kerülnekproblémák, melyek a kiadványok, a szakmai anyagok beszerzése és elkészítése során a fő irányvonal pontosítását és új kérdések megfogalmazásátsegítik elő. III. 2. a szakmai, módszertani fejlesztések, javaslatok elérhetővé tétele online szakmai felületeken: A projektet keretében kifejlesztett,szakmai és módszertani fejlesztések online szerkeszthető módon kerülnek kialakításra, és a projektben résztvevő konzorciumi partner és szakmaimegvalósítók részére átadásra. III. 3. Célzott információs kampányok megvalósítása: Fontos feladata a projektnek, hogy a célcsoport, mint azérdekképviseleti tagsághoz kötött tagok, továbbá az ágazatban foglalkoztatott és foglalkoztató munkáltatók és munkavállalók részére a kifejlesztettszakmai tartalmak és az ebben található következtetések, valamint eredmények, közérthetőek és ennek megfelelően hasznosíthatóak legyenek.
Ennekbiztosítása érdekében az elkészült kutatási anyagokról közérthető formában rövid tájékoztatók kerülnek megjelentetésre online módon, naprakészen ateljes megvalósítási időszak alatt. Ezek alapján tájékozódhat az érintett célcsoport tagja, hogy milyen számára releváns fejlesztések valósultak meg aprojekt keretében, és ezek részeredményeit a kifejlesztett anyagok között, hogyan tudja megtalálni, ez alapján hogyan tud tájékozódni, illetve igénybevenni. A projekt megvalósítási időszakában különösen nagy a jelentősége annak, hogy ne kizárólag a közvetlen célcsoport, hanem a szélesebbnyilvánosság
is tájékoztatást kapjon a projekt által középpontba állított szakmai tartalom relevanciájáról. Ennek érdekében a pályázó szervezetek által,az aktív sajtókapcsolatok révén a kötelező nyilvánossági elemeken túlmenően a szélesebb nyilvánossághoz is el kíván jutni a projekt. IV. Kísérleti (pilot)projekt megvalósítása, a kidolgozott megoldási javaslat, módszertan gyakorlati alkalmazásának kipróbálása a célcsoport bevonásával: IV.1.célcsoporttal kapcsolatos előkészítő tevékenységek (toborzás, kiválasztás, bevonás) Kérdőív kitöltését tervezzük legalább régiónként 10 -15 főbevonásával, a komissiózó munkakörben foglalkoztatott munkavállaló munkakörben foglalkoztatott munkavállaló személyében. Ezekben amunkakörökben betanított munkát végeznek és a munkát végző személyek összetétele nagyon változó, vannak főiskolai diplomával és általános iskolaivégzettséggel rendelkezők egyaránt, valamint fiatalok, középkorúak és idősek is. Vannak etnikumhoz tartozó személyek, férfiak és nők, egyedül állók éscsaládosok egyaránt.
A kérdőív kitöltése teljesen önkéntes, azonban amennyieben az önkéntes kitöltők között nem lesz férfi, fiatal, idősebb, etnikaikisebbséghez tartozó, vagy megváltozott munkaképességű munkavállaló akkor őket célirányosan megkeressük, ezzel is biztosítva, hogy mindenkinek avéleményét felhasználjuk a kutatás során. Külön kérdőíves vizsgálat a munkáltatói oldalon. IV.2. a tapasztalatok strukturált feldolgozása és közzététele:Az eredmények összesítése és elemzése szakértők bevonásával. IV.3. tájékoztató anyagok, információs füzetek készítése: Elkészült anyagokróltájékoztatás biztosítása a munkáltatóknak és munkavállalói csoportoknak, valamint a szakmai anyag összesített és tömörített kiadvány formájábantörténő megjelentetése a raktárakban érintettekkel. V. Szociális partnerek kapacitásfejlesztése: V. 1. Szakmai gyakornok biztosítása akonzorciumvezetőnél történő foglalkoztatás és munkaerőpiaci tapasztalatszerzés, valamint a szervezet fiatalabb generációk irányába történőnyitásának megvalósítása érdekében.
A projekt, keretében a konzorciumvezető esetében, egy szakmai gyakornok került biztosításra a projektmegvalósítási időszakában, a megvalósítási időszak hat hónapja során. A gyakornok feladatai közé tartozik, hogy segítse a projekt megvalósítását. Agyakornok elsődleges feladata az érdekképviseleti szervezetek közötti együttműködés fejlesztése lesz. További feladata a gyakorlatnak, hogy elősegítse a szervezet fiatalok irányába történő nyitását. VI. Kötelező tájékoztatás és nyilvánosság. VII. Nemzetközi és európai uniós együttműködéskeretében külföldi jó gyakorlatok vizsgálata és azokkal kapcsolatos magyarországi adaptációs javaslatok elkészítése: A raktározás ágazatban aminőségi munkahelyek kialakításáról nemzetközi és európai uniós jó gyakorlatok szolgálhatnak iránymutatásként. Ennek keretében javasoltelsődlegesen az Európai Unió azon tagállamaiból jó példák és gyakorlatok összegyűjtése melyek szerkezete megegyezik Magyarország jelentősebbgazdasági és társadalmi mutatóival. Ennek megfelelően a jó gyakorlatok vizsgálata elsősorban a környező európai uniós tagállamok közül kerülhetnekki a legnagyobb valószínűséggel vagyis, a V4 országok. A kiadvány azonban vizsgál minden lehetséges nemzetközi kapcsolódást, és a legjobb példákadaptálására javaslatokat fog megfogalmazni. VIII.
A projektben résztvevő szociális partnerek kapacitásfejlesztése: VIII. 1. A KDFSZ tisztségviselőinek,munkavállalóinak képzése: Munkaidő kedvezménnyel rendelkező, vagy szabadsággal rendelkező szakszervezeti tisztségviselők 2 fő részérekonfliktuskezelést segítő képzésen való részvétel. VIII. 2. Felsőoktatási intézményekkel, kutatóintézetekkel való együttműködés: Szakmai anyagok, ésmódszertani fejlesztések szakmai minőségét és tudományos alátámasztottságát, valamint érték arányának alátámasztását, szakmai lektor bevonásávalkívánja biztosítani a projekt. Ennek érdekében a feladat ellátását felsőoktatási intézmények releváns intézményivel és/vagy kutatóintézetek bevonásávalkívánja biztosítani. A feladat ellátásra a Miskolci Egyetemet tervezi bevonni a konzorcium. VIII. 3. A projektben résztvevő szociális partnerek közöskezdeményezése, az ágazatban érintett érdekvédelmi szervezetek részére közös workshop létrehozása: A minőségi munkahelyek kialakításaérdekében, fontos, hogy a munkaadói és munkavállalói érdekek egymással összeegyeztethető közös platformon kerüljenek egyeztetésre. Ennekleghatékonyabb biztosítása egy olyan közös workshop, mely a munkaadói és munkavállalói igények közelítésével, olyan közös irányelveket határozhatmeg melyek az álláspontok közelítésével, jobb munkakörülményeket teremthetnek az ágazatban foglalkoztatott a munkavállaóknak, ezáltal elősegítve aminőségi munkahelyek kialakítását. A workshop egy szervezetek közötti rendszerszintű együttműködés megalapozást is elősegíti VIII. 4.
A projektbenrésztvevő, munkaadói és munkavállalói szervezetek közötti rendszerszerű együttműködés kialakítása: A rendszerszintű együttműködést a közösproblémák megoldásának keresése alapozza meg. A közös problémák feltárását a közös kezdeményezés keretében magvalósuló workshop alapoztameg. A minőségi munkahelyek kialakításnak az alapja a munkavállalók és a munkakörülmények feltárása. A minőségi munkahelyek kialakításnak fontosminimum elvárása a munkavállalói igények és munkaadói lehetőségek, illetve a munkakör által meghatározott munkakörülmények és munkafeltételekvizsgálata, és összeegyeztethetősége. Ennek alapja a munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek rendszeres egyeztetése. A pályázók vállalják, afentiek alapján, hogy rendszerszintű együttműködést hoznak létre a projekt keretében. Ennek keretében érdekképviseleti platformot hoznak létre és aprojekt kertében működtetik. A platformműködtetésben a szakmai megvalósítók és a gyakornok is részt vesz. IX. Képviseleti erő növeléséhezkapcsolódó tevékenységek: IX.1. A kollektív szerződések megkötésének támogatása és a kiterjesztés intézményrendszere alkalmazásánakelősegítése, jogi, szakmai támogatása: A kollektív szerződések megkötésének támogatása érdekében felhasználva a VIII. 3 és VIII. 4. pontbanlétrehozott tevékenységeket, a létrehozott platformokon leegyeztetett javaslatokkal, megtörténhet a munkáltató közvetlen megkeresése, melynekkeretében javaslattétel történik a kollektív szerződések előkészítésére. IX. 2.
A hatékony konzultációhoz szükséges munkaügyi témájú elemzések,adatgyűjtés (adatfelvétel) és feldolgozások, felmérések készítése: A sikeres egyeztetések meghatározó eleme, hogy mind a munkaadói, mind amunkavállalói fél rendelkezzen olyan közös álláspontot biztosító adatokkal, elemzésekkel melyek a megállapodást meg tudják alapozni. Ennekérdekében a projektet megvalósító érdekképviseleti szervezeti tagságon túl az ágazatban foglalkoztatott munkavállalók helyzetének felméréseelkerülhetetlen, annak megismerése érdekében, hogy mely folyamatok vezetnek a projekt keretében kezelni kívánt probléma kialakulásnakfolyamataihoz. A fent bemutatott felmérések biztosítása érdekében, statisztikai és kérdőíves vizsgálat keretében célzott adatlekérdezések ésadatelemzések, elemzések valósulnak meg, melyek feltárják az ágazatban foglalkoztatottak fontosabb munkaügyi problémáit.
X. Projektlebonyolításával összefüggő tevékenységek: X. 1. közbeszerzéssel kapcsolatos tevékenységek, beleértve a közbeszerzési terv elkészítését is.Közbeszerzési tanácsadás díja. A közbeszerzési kötelezettségeknek való megfelelés, a hatályos jogszabályok betartása érdekében előzetesenközbeszerzési szakértővel egyeztet a konzorciumvezetője. Ennek nyomán biztosítottá válik a pályázók szaktanácsadói tájékoztatása közbeszerzésikérdésekben, illetve így biztosított az ütemezett és esetlegesen felmerülő közbeszerzések szabályos lefolytatása is a jogi környezet változása esetén.X. 2. Projekt menedzsmentjével kapcsolatos a projektmenedzsmenti feladatok ellátását támogató munkatársak (projektmenedzser, pénzügyimenedzser) alkalmazása: A projektmenedzsmentben 1 fő projektmenedzser és 1 fő pénzügyi menedzser megbízása került tervezésre.
X.3. A projektmegvalósításával összefüggő általános tevékenységek, adminisztrációs, projekt végrehajtást támogató tevékenységek: Bankszámlanyitás költsége, aprojekt megvalósításához elkülönített bankszámla nyitása, rendes havi adminisztratív (kezelési) költség és tranzakciós költség, Könyvelés ésbérszámfejtés projektarányos mértékben. A tervezett beavatkozások illeszkednek a kiválasztott témához, mert minden egyes felsorolt koncepciónak aza célkitűzése, hogy a kereskedelmi logisztikában jelen levő foglalkoztatók, számára konkrét megoldási javaslatokkal és cselekvési lehetőségekkel,probléma feltáró riportokkal álljunk elő.
Mindezt annak érdekében, hogy hatékonyan, gyorsan és megfelelő minőségben tudják újraértékelni, átgondolni,újratervezni és átalakítani a munkahelyeket, munkaköröket, hogy az megfelelő legyen minden szempontból egy jelenleg nem ebben az ágazatbanfoglalkoztatott minőségi munkaerő számára, vagy éppen munkanélküli, vagy állást kereső státuszban levő személy számára.A támogatási kérelembenmegjelölt tevékenységek által elért hatás a célcsoportnál szélesebb társadalmi körben jelentkezik. A megvalósítandó szakmai feladatok ellátására akonzorcium humán és szervezeti kapacitásai megfelelnek, részletesen a megvalósíthatósági tanulmányban kerül bemutatásra, beleértve afeladatmegosz