Ehhez képest a Magyar Idők úgy értesült, a csoportos létszámleépítésben a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) két áruházi képviselőjét is utcára tenné a vállalat, holott az ő feladataik nem szűnnek meg. Annak ellenére, hogy a szakszervezet törvényes úton nem járult hozzá a munkaviszonyuk megszüntetéséhez.
– Várhatóan munkaügyi bírósághoz fordul a munkáltató, a jogi eljárás során a szakszervezettől kérni fogják a hozzájárulásunk pótlását. A szabályok szerint ugyanis a vállalat alkalmazásában álló szakszervezeti tisztségviselők munkaviszonyának felmondásához az érdekképviselet hozzájárulása is szükséges, és azt a KDFSZ nem adta meg. Azért nem, mert valószínűsíthető, hogy a két érintett munkaviszonyának megszűnése a helyi érdekképviselet ellehetetlenüléséhez is vezetne, másrészt pedig valójában a munkáltató részéről sem szükséges lépés ez.
A Tesco és a szakszervezetek megállapodást kötöttek a csoportos létszámleépítés kapcsán, ez alapján az érintetteknek – bár kellett volna – nem ajánlottak fel semmilyen más lehetőséget. Mindkét munkavállaló több évtizede az áruházlánc alkalmazottja, sokéves vezetői tapasztalattal, szakirányú képzettséggel. Maradéktalanul megfelelnek azoknak a feltételeknek, amelyek alapján a cégnek fel kellett volna ajánlania az új munkaköröket – sorolta lapunknak a KDFSZ jogi képviselője.
Nyitrai Károly közölte, vélekedésük szerint a cég döntése összefügghet azzal, hogy az érintettek a KDFSZ képviselői, amely az évek során többször kritizálta a multilánc foglalkoztatáspolitikáját, illetve a dolgozók érdekeit sértő vállalati döntéseket. Márpedig a két dolgozó elküldése szakszervezeti múltjuktól függetlenül is jogellenes, mivel a csoportos leépítés kapcsán közösen megállapított feltételeket a cég utóbb figyelmen kívül hagyta – fűzte hozzá a jogi képviselő.
A Magyar Idők megkeresésére a Tesco nem árult el pontos adatokat arról, hányan érintettek a középvezetői szint megszüntetésében. Csupán annyit jeleztek: bár végül kevesebb új munkakört hoztak létre, mint amennyit megszüntettek, de törekedtek az új rendszer átláthatóságára. Hozzátették, soha nem ígérték azt, hogy mindenkinek ajánlanak új pozíciót.
– A leépítéssel érintettek több mint nyolcvan százaléka elfogadta ajánlatunkat – közölte a Tesco áruházlánc. Ez az arány alátámasztja lapunk azon értesülését, miszerint a dolgozókból körülbelül ötszáznak nem jutott új állás a láncnál. A szakszervezeti tisztségviselőkkel kapcsolatban azt jelezték, az érdekképviseletekkel még májusban megállapodtak arról a szempontrendszerről, amelynek alapján új munkakörök felajánlása történt, ám a két dolgozónak nem tudtak új feladatokat adni.
forrás: magyaridok.hu