A KDFSZ az egyetlen szakszervezet, ami évekre visszamenőleg a kétszámjegyű béremelést tartotta volna megfelelőnek! Ezt a kezdeményezést a munkáltatók és az ágazatban lévő más nagy létszámmal rendelkező szazakszervezetek egyszer sem támogatták.
A KDFSZ fontosnak tartja megemlíteni, hogy a munkavállalói társadalom ne hagya magát becsapni olyan szélhámosok által, akik folyamatosan arról beszélnek, hogy munkahelyek fognak megszünni.
Ezek a szervezetek – akár szakszervezeti vezetők, akár munkáltatói szervezetek vezetői -, csak és kizárólag a nagy tőke érdekeit képviselik. Az idei évben már érezhettük a fenyegetésük hatását, amikor az év elején 15-50 ezer kereskedelmi dolgozó munkahelyének megszünéséről beszéltek. Ne higgyünk a láncos kutyáknak, akik jó fizetésért kiszolgálják gazdájukat annak érdekében, hogy a kereskedelemben dolgozók fehér rabszolgaként olyan bérért dolgozzanak, amiből nem lehet megélni.
A KDFSZ álláspontját támasztja alá a szakértő is:
A Portfolio.hu írása:
Bár a foglalkoztatottság továbbra is emelkedik, a bérdinamika nem mutat ilyen rohamos javulást Magyarországon – hívták fel a figyelmet heti elemzésükben a Raiffeisen elemzői. Sőt, szerintük a régiós átlagnál itthon 15-20 százalékkal alacsonyabb bérszínvonal miatt több hazai kistérségben komoly szakemberhiány alakult ki, ami már a beruházásokat is visszafoghatja. Fokozatos béremelésekre van szükség, hogy a munkaerő-piaci feszültség feloldódjon.
Legalábbis azt lehet sejteni, hogy a nem versenyképes bérek okozhatják a tömeges elvándorlást a statisztikák alapján akár gazdagabbnak mondható megyékben is. Ez a jelenség pedig közre játszhat abban, hogy a beruházási ráta idén ismét visszaeshet a korábbi pár évben emelkedő trendjét követően – magyarázzák.
Több helyen a feldolgozóipari kapacitásbővítések ugyanis éppen a megfelelő munkaerő hiánya miatt nem valósulnak meg.
Ez a jövőben is probléma lehet, hacsak ez a jelenség nem vezet a bérszínvonal – nem is feltétlenül a vállalatok nyereségességét veszélyeztető mértékű, azonban – fokozatos emelkedéséhez, amely aztán az infláció emelkedésén is segíteni tudna.
Ennek azonban egyelőre nem látják jeleit a Raiffeisen elemzői, ami mögött szerintük az állhat, hogy a cégek feltehetően más tényezőktől is függővé teszik a béremelést, amelyek további bizonytalanságot jelentenek számukra.
A szakértők összességében úgy látják, az év hátralevő részében még mérsékelt javulás jöhet, de ilyen gyors csökkenést a munkanélküliségben a következő hónapokban már valószínűleg nem fogunk látni.