Átlagosan 10 százalékkal emeli az áruházi dolgozók fizetését az Auchan októbertől – írja a Hvg.hu.
Az 1,2 milliárd forintos bérfejlesztésről a szokásos éves bértárgyalásokon egyezett meg az áruházlánc és a szakszervezet, ugyanakkor a bértárgyalások történetének legnagyobb béremelése a megszokottól eltérően január helyett már októbertől érvényes lesz.
Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke azt mondta, hogy a béremelés válasz arra, hogy a vasárnapi bezárás következtében a munkavállalók jövedelméből kiesett vasárnapi pótlékot hogyan pótolja. Az is kiderült, hogy az újonnan belépő dolgozók akár három, de legkésőbb hat hónap múlva további béremelésre és prémiumra lesznek jogosultak.
Kommentár:
2015 év elején a vasárnapi zárva tartásbevezetése előtt a KASZ elnöke arról nyilatkozott, hogy veszélyben vannak a munkahelyek több ezerfős elbocsájtások lesznek és a kormány elüldözi a multinacionális vállalatokat az országból. Kifejtette azt is, hogy a cégek azért nem tudnak normális béremeléseket adni mert az adók és a vasárnapi zárva tartás hatása veszteségessé teheti a kereskedelmi vállalatokat.
“A bértárgyalások történetének legnagyobb béremelése” olyan évek sorát követi, amikor a bértárgyalások történetének sorozatos kudarcát követhettük nyomon. Az Auchan fizikai dolgozóinak átlagbére a mérleg beszámoló adatai szerint 2013-ban az előző évihez képest nemhogy nem nőtt, hanem havi 2 000 Ft-tal csökkent, 2014-ben pedig ugyanazon a szinten maradt, ahol az előző évi bércsökkenéskor volt.
Ezek a tények is hozzátartoznak a mai hangzatos hír értékeléséhez. Nagyon úgy tűnik, hogy a munkáltatót nem a dolgozók nehéz anyagi körülményei hatották meg a béremelés végrehajtásakor, hanem az egyre több helyen tapasztalható létszámhiány, ami hovatovább már egyes üzletek működőképességét veszélyezteti. Erre utal a béremelés előrehozott időzítése is. Miközben helyeselhető, hogy a munkáltató megkezdi a saját dolgozóival szemben felhalmozott adósságának törlesztését, és miközben látjuk, hogy az évek alatt nem emelt bérek visszapótlása milyen jelentős egyszeri béremelést igényel, a példa arra is emlékeztessen bennünket, mennyivel jobb lenne a bérek alakítását nem tűzoltó módjára, hanem előrelátó partnerséggel kezelni. Úgy tehát, hogy a munkáltató a bérekre vonatkozó döntéseinél ne csak a szűk üzletpolitikai szempontokat kísérje figyelemmel, hanem a munkavállalók megélhetésének és megelégedettségének a szempontjait is. És persze az Auchan példa arra is jó, hogy bizonyos helyzetekben egy – látszólag jelentős – béremelési igény előterjesztése is megalapozott lehet, amelynek kielégítése nem állítja megoldhatatlan feladat elé sem a munkáltatót, sem a tulajdonost.
KDFSZ vezetősége