Bő egy hónapja, hogy ismét nyitva vannak vasárnap is az üzletek, de szakértők szerint egy teljesen banális ok miatt a jelenlegi rendszer hosszabb időn át nem lesz fenntartható.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az idei első negyedévben 15 ezerrel kevesebben dolgoztak a boltokban, áruházakban, mint az előző év azonos időszakában.
Ez az adat arra utal, hogy nem igazán vonzó a kereskedői pálya, hiszen a cégek munkaerőhiánnyal küzdenek.
Kevés a pénz, nem éri meg vasárnap dolgozni
Amikor még úgy volt, hogy népszavazás dönt a vasárnapi boltzár ügyében, alig akadt olyan eladó, aki támogatta volna az újranyitást.Ennek több oka is volt, mondta a -nak Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) elnöke. Az egyik, hogy az alacsony bérekre rárakodó pótlék nem motiválta a dolgozókat arra, hogy a vasárnapot ne a családjukkal, pihenéssel töltsék. Kiszolgáltatott helyzetük miatt vállalták a plusz munkát, féltették az állásukat.
Az ünnepnapi munka tavaly bruttó 2500 forintot jelentett műszakpótlékkal együtt
– árulta el az egyik vidéki áruház alkalmazottja.
“Hiába mondtuk, hogy mi nem vállaljuk, ha a konkurencia kinyit, mi sem tehetünk másként!”
Normális fizetés kellene
Bubenkó Csaba szerint 10 napos munkarendben vannak a dolgozók, ami hatalmas leterheltséggel jár.
“Évek óta romlik a munkavállalók egészségi állapota” – tette hozzá. – Pótlék helyett jobb lenne, ha normális fizetést kapnának az emberek.”
Mivel ez nincs így, nem tolonganak a nagyáruházaknál a munkára jelentkezők.
“A vállalatok a szakképzettséget igénylő munkakörökben is jobbára diákmunkásokkal, illetve a meglévő dolgozók átcsoportosításával, túlóráztatásával próbálkoznak biztosítani a vasárnapi nyitva tartást.
Az egy dolgozóra jutó túlórakeret is idő előtt kimerül, s ezt követően az áruházak csak a jogszabályok kijátszásával, illetve a munkavállalók sérelmére tudnak hét napon át üzemelni. Már a nyári szabadságok tervezésével is problémák vannak” – hívta fel a figyelmet a KDFSZ vezetője.
Nincs még megállapodás
A Tescónál a bejelentett béremelés előtt 129 ezer forint volt a szakképzettek minimum keresete. Ami most bruttó 140-160 ezer forintra nőhet. A cég az első pár vasárnapon a délutáni műszakban 100 százalékos bérpótlékot tett rá az alapbérre.
Most éppen azon folyik az egyezkedés munkaadók és munkavállalók között, hogy milyen legyen a vasárnapi munkavégzések honorálása.
“Egyelőre a kormánynak nincs álláspontja a vasárnapi bérpótlék ügyében, abban reménykedünk, hogy a munkavállalók és a munkáltatók megállapodásra jutnak ebben a kérdésben” – mondta ezzel kapcsolatban Lázár János.
A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) vezetője, Sáling József 100 százalékos bérpótlékot tartana elfogadható megoldásnak, azzal megtoldva, hogy önkéntes alapú legyen a vasárnapi munkavégzés, és a pihenőnapok közül legalább kettő vasárnapra essen.
A kereskedelmi dolgozók jelenlegi létszámával, a munkaerő minőségével nem oldható meg a vasárnapi nyitva tartás
– mondta Sáling József a Piac&Profit-nak.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint viszont éppen a 100 százalékos vasárnapi pótlék tenné lehetetlenné a vasárnapi nyitva tartást, mert nem bírnák kifizetni a cégek…
forrás: ripost.hu