Aggódnak az áruházláncok képviselői, miután egyre égetőbb problémát jelent a tartósan bővülő piaci forgalomban a szakképzett munkaerő elvándorlása a kiskereskedelemből – értesült lapunk.
A multivállalatok évek óta elmaradt béremeléssel, visszafogottabb nyereségmentő lépésekkel igyekeznek maradásra bírni a külföldre vagy idehaza más, jobban fizető területekre készülő munkaerőt.
A több mint két éve növekvő kiskereskedelmi forgalomban egyre nagyobb problémát okoz, hogy az európai viszonylatban is átlagon aluli színvonalon tartott áruházi fizetéseken évek óta nem emeltek a nagyvállalatok, emiatt mára pánikhangulat alakult ki a cégeknél a jelentős bevételeket ígérő későbbi karácsonyi bevásárlási időszak előtt – jelezték a Magyar Időknek piaci körökből.
A kötelező vasárnapi pihenőnap bevezetése miatt korábban előrevetített több tízezer fős létszámleépítés helyett jelenleg 3-4 ezer betöltetlen állást jegyeznek a kiskereskedelemben, túlnyomórészt azokban a munkakörökben, ahol szakképzett dolgozókra, például hentesekre, pékekre, cukrászokra volna szükség.
Ez amiatt érdekes, mert a vasárnapi boltzár idején is töretlenül bővülő bolti eladások közepette sokasodnak a betöltetlen álláshelyek a láncoknál, aminek oka a szakszervezetek szerint a cégek által évek óta megspórolt bérfejlesztés.
Megtudtuk, a szakképzett dolgozók közül bőven vannak, akik más, jobban fizető területeken boldogulnak tovább, míg többen külföldi kereskedelmi állásokra jelentkeznek – nem ritkán ugyanannak az áruházláncnak egy távoli egységébe. Németországban például mintegy 30 ezer betöltetlen álláshely várja a munkavállalókat ebben az ágazatban – mondta lapunknak egy munkaerő-közvetítő cég vezetője.
A hozzájuk fordulók az európai fizetéseknél idehaza átlagosan 40 százalékkal alacsonyabb bérekkel indokolják a döntésüket, miközben gondot okoz, hogy egyre nagyobb a terhelés a növekvő forgalom miatt. Megjegyezte azt is, a képesítést nem igénylő, például árufeltöltői munkakörökben a németországi fizetéseknek mindössze a negyedét kapják a magyar láncoknál alkalmazott munkavállalók.
A láncok különböző lépésekkel igyekeznek megállítani az elvándorlást, a Tesco például részben elhalasztotta racionalizáló intézkedéseit, míg az Auchan bejelentette: októbertől mintegy 1,2 milliárd forintból tízszázalékos béremelést hajt végre a láncnál. Habár az utóbbi lépés – információink szerint – nem minden dolgozónak jelent egységesen pluszjövedelmet, sőt, bizonyos fizetés felett egyáltalán nem jár többlet.
Az Auchan intézkedése még mindig nem kompenzálja az elmaradt béremeléseket, sőt a fizetésekből két évvel ezelőtt elvett forintokat sem – közölte a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke. Bubenkó Csaba rámutatott: az Auchan fizikai dolgozóinak átlagbére a cég mérlegbeszámolója szerint 2013-ban az előző évihez képest nemhogy nem nőtt, hanem havi kétezer forinttal csökkent, tavaly pedig ugyanazon a szinten maradt, ahol az előző évi bércsökkenéskor volt.
A munkáltató a mostani emeléssel megkezdi a saját dolgozóival szemben felhalmozott adósságának törlesztését – jegyezte meg a szakszervezeti vezető, hozzátéve, hogy a vasárnapi bezárással felszabaduló bérpótlékokon az emelésekre most fordítandó 1,2 milliárd forintnál többet takarított meg a vállalat.
Az előző hónaphoz képest ugyan visszafogottabb ütemben, de minden téren tovább nőtt a kiskereskedelmi forgalom – ismertette a statisztikai hivatal. Az értékesített áruk mennyisége összességében 4,7 százalékkal volt több az előző évinél, míg az élelmiszerüzletek forgalma 3,7, az iparcikkeké 4,6 százalékkal emelkedett a tavalyi nyár végéhez képest. Nemzetközi viszonylatban is jelentős, hatszázalékos az éves forgalomnövekedés az eddigi adatok alapján, melyeken jól látszik, hogy az egyes kormányzati intézkedések hatásai továbbra is felfelé húzzák az eladásokat. Emellett az alacsony üzemanyagár és a reáljövedelmek bővülése is a boltokba tereli a vásárlókat – mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, aki szerint kiugró év végi forgalomra számíthatnak idén a kereskedők.
forrás: magyaridok.hu